Jdi na obsah Jdi na menu
 


Záznamový deníček

4. 12. 2008

Záznamový deníček

 

Ze všech stran se na nás valí všemožné způsoby a dietní návody, kterak zhubnout a už víckrát nepřibrat. Pamatujte si však, že s chutí, radostí a napořád zhubnete jen tehdy, nebude-li vás do hubnutí nikdo nutit, budete-li chtít sami a navíc a to hlavně, pokud změníte dosavadní stravovací návyky a návyky celkového životního stylu.

 

Jednoduše přestaňte jíst tučnou stravu se spoustou cukrů a tuků a zaměřte se na spoustu čerstvé zeleniny a ovoce, čerstvé zeleninové a ovocné šťávy, mléčné výrobky se sníženým obsahem tuku a cereální výrobky s velkým množstvím vlákniny.

Mnoho lidí ani netuší, kolik zdraví prospěšných látek obsahuje paprika nebo na jakou dlouhou dobu zasytí obyčejné ovesné vločky, které bývají mnohými z nás často opovrhovány.

 

Důležitý je i pitný režim. Nejvhodnější je čistá voda, měli byste jí vypít 2-2,5 litru denně.

Minerální vody nejsou na škodu, ale měly by se pít maximálně jednou až dvakrát týdně.

Na sladké limonády a velké množství kávy a čajů byste měli zapomenout docela.

 

Vhodné je zařadit do vašeho programu dne i nějaký ten pohyb. Ze začátku postačí dvakrát týdně aktivita v podobě procházky, svižnější chůze nebo projížďky na kole, postupem času přidejte na zátěži v podobě běhu nebo různých sportů.

 

Někdy může být ovšem přechod na zdravý způsob života komplikovaný a pro některé lidi i problematický a neuskutečnitelný, proto po nevydařeném pokusu brzy ztrácí motivaci a vrací se k nezdravé stravě a sedavému způsobu života bez pohybu.

 

Ke správným stravovacím návykům, pravidelným intervalům mezi jídly a nepřejídaním se přispěje zapisování si všech snězených jídel během dne.

Založte si deníček, do kterého si budete zapisovat přijaté tekutiny za den a vše, co sníte. Nezapomínejte si zapsat i hrst arašídů nebo 3 sušenky, které sezobnete u televize. Zapisujte si všechno, i kdyby to měl být sebemenší drobek. Pro vás to možná nic neznamená, ale to jen do té doby, než si zvyknete na nové lepší a zdravější stravovací návyky s menšími dávkami potravy. Jiným by vaše „svačina“ stačila i jako polední jídlo.

 

Nestyďte se, když občas selžete, neuhlídáte se a sezobnete něco, čeho později litujete. Nesmí to být moc často, ale pokud už se ta stane, zapište si to.

I když možná vypadá „hrozivě“, je určitě lepší zapsat rozpis denní stravy o více položkách, když sem tam zhřešíte, než zapomenout nebo vynechávat zapisování pár „neškodných“ čtverečků čokolády během dne.

 Deníček je jen pro vás, nikdo ho nemusí vidět. Je to jen kontrola nad vašim jedením.

Dobrým způsobem hlídání vaší stravy je i zhodnocení celého dne. Jak své snězené jídlo za celý den vnímáte, jestli byste našli nějaký hřích nebo naopak nějakou pochvalu, kterou byste si zasloužili. Určitě vám t pomůže, to mi věřte!

Ale pozor! Nemyslím tím, že svůj stravovací systém nebudete vnímat a do kolonky „hříchů dne“ budete zapisovat jen to, co si jako eventuální hřích představujete. Musíte opravdu cítit, že jste udělali chybu a vašemu tělu tučná, sladká, nepříliš zdravá „svačinka“ škodí. Jen tak můžete přejít na zdravou stravu a celkovou změnu životosprávy, jen tehdy, když si začnete uvědomovat své chyby a budete se snažit je napravit.

 

Snažte se snězené potraviny definovat co nejpodrobněji, uvádějte typ výrobku, značku, příchuť, hmotnost, pokud je to na výrobku uvedeno, můžete připsat i kalorickou hodnotu nebo si ji i dopočítat (ale není to nutné, pak byste si mohli připadat jako vyzáblé modelky, co počítají každý drobek snězené stravy a zdravý životní styl by vás mohl začít nudit přílišným množstvím jakýchsi „pravidel“).

Věřte, že pokud byste si deníček nevedli, zapomenete na dva kousky koláče po obědě nebo půl sáčku brambůrek večer u televize.

Není kousek jako kousek, není sáček jako sáček. U množství rohlíků nebo plátků sýra se s vámi o pravdivosti vašeho tvrzení nebude nikdo příst.

 Horší je, když řeknete: „měla jsem pár brambůrek“. Pár? Pět nebo půl sáčku? Co je půl sáčku? 40 g běžného balení nebo toho velkého „rodinného“ k televizi nebo na oslavu?

Co znamená, když řeknete: „měla jsem kousek koláče“? Opravdu jeden malý kousek nebo půlku plechu? I takové výrobky jako jsou buchty, řezy a koláče se snažte co nejpodrobněji definovat. Není buchta jako buchta. Pod pojmem „jahodový koláč“ si každý může představit něco jiného. Někdo piškotové těsto s pár kousky jahod, někdo si koláč neumí představit bez sladké šlehačky nebo želé polevy.

I když sami moc dobře víte, jak vaše snězená porce vypadala, zapište si vše velice podrobně. Nikdy nevíte, kdy se vám vaše zápisky mohou hodit.

 

 Zamyslete se nad tím, co do svého deníčku píšete a zapisujte si vše velmi svědomitě.

 

Nemyslete si, že psaní deníčku bude nějak moc zdlouhavé. V nejlepším případě byste si měli vystačit se zapsáním pěti jídel během dne.

 

Je to jen na vás...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář