Jídlo během dne..
Jídlo během dne..
...v časopisech, televizi, na internetu se vedou diskuse a články o způsobech, kterak se zdravě či nezdravě stravovat.
Není to tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát, ovšem, když se někdo o zdravou stravu a zdravý životní styl jako celek zajímá, nepřijde mu vůbec divné shánět po racio prodejnách cizrnu nebo červenou čočku..
Co jíst či nejíst???
Jak už jste mohli mnohokrát číst nebo sledovat v televizi, je důležité mít rovnováhu mezi přijatou a vydanou energií, v případě hubnutí by energie vydaná měla převýšit energii přijatou..
K udržení váhy je vhodné přijímat energii v podobě 7000-8000 kJ, což je v přepočtu asi
1700-1900 kcal.
Pro zhubnutí se doporučuje přijímat energii ve výši 5000-6000 kJ, což je přibližně
1200-1400 kcal, a jen tak pro vaši informaci, tuto hodnotu představuje asi 5 tatranek.
To ovšem neznamená, že můžete hřešit několika oplatky denně, vynecháte normální jídlo a budete se trápit hlady!
Velmi důležitý je i pravidelný přísun vitaminů a minerálů z čerstvé zeleniny a ovoce, luštěnin, obilovin a kvalitních bílkovin.
Myslete na své děti, neničte jim zdraví příliš tučnou a sladkou stravou a raději vsaďte na barevná jídla, která děti zaujmou a ani si nevšimnou, že právě spořádali talíř brokolice nebo vařené mrkve..
Základní návyky zdravé stravy jsou tím nejlepším darem do budoucího života, které jim můžete dát!
Snídaně
Snídaně je základ dne. Měla by tvořit asi 25% z celkové denní stravy.
Vhodné jsou celozrnné cereálie, které především dětem chutnají a dodají jim základní energii pro start do nového dne spolu s vitaminy a minerály.
Oblíbenou novinkou jsou Biskiti od Emca ve 4 příchutích, které děti milují (jahoda, čokoláda, banán, ořech).
Další obdobnou variantou snídaně je müsli s mlékem nebo bílým jogurtem.
Kdo si na sladké nepotrpí, může posnídat celozrnné pečivo. Na našem trhu je dostupná široká škála nejrůznějšího chutného pečiva, např. tmavé celozrnné chleby, kornspitz, kornbageta apod. Chleba můžete doplnit margarínem, sýrem formage nebo cottage, tvrdým sýrem se sníženým obsahem tuku, dušenou šunkou, popř. různými pomazánkami z tvarohu a zeleniny.
Tavené sýry nejsou moc vhodné, zvláště pro děti, protože obsahují velké množství soli.
Cereálie nebo můsli doplňte alespoň jedním kusem ovoce, pečivo si zpestřete zeleninovou oblohou. Můžete si dopřát čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy, které nejen, že tělo zásobují potřebnými vitaminy a minerály, ale dodají mu i důležitou vlákninu a zasytí.
Důležité jsou i tekutiny. Vhodné jsou ovocné nebo bylinné čaje, džusy nebo mléko, kávu si odpusťte.
Co je nevhodné?
Pro mnoho lidí je snídaně synonymem šálku kávy nebo narychlo zhltnutým krajícem s marmeládou. Někdo si ji mlže dokonce plést s obědem.
Nevhodné jsou veškeré buchty, koláře, záviny, bábovky a ostatní sladké pečivo. Je sice u dětí oblíbené společně se sladkým kakaem, ale dvakrát vhodné také není.
Jednou můžete udělat výjimku, ale dětská strava by neměla být stavěna na tuku a cukru.
Další tradicí nejen v českých domácnostech jsou párky, klobásy a mastné uzeniny.
Koukněte na anglickou snídani. Bohatou snídani představují mastné klobásy, vepřová jelita neboli černý pudink, míchaná vejce, popř. ham and eggs.
Toto je přímo odstrašující případ stravování. Velké množství tuků (a cukrů) organismus zbytečně zatěžuje a tělo má co dělat, než vše zpracuje. Výsledkem je zvýšený cholesterol, glykémie nebo nadváha.
Dopolední svačina
Dopolední svačina by měla být vydatná a sytá, ale zároveň ne tučná a vysoce energetická.
Měla by pokrýt asi 15% denní stravy.
Vhodnou variantou je houska či chléb obložený podobně jako u snídaně. Neměli byste zapomenout školákovi přibalit i kousek zeleniny nebo ovoce. Nezapomínejte na pitný režim, který zvláště ve škole musí dítě neustále doplňovat.
Vhodné jsou čaje, ředěné ovocné šťávy nebo sirupy.
Dopolední svačina by měla být jakousi lehkou přesnídávkou mezi snídaní a obědem, dalším důležitým chodem dne.
Co je nevhodné?
Někteří rodiče jsou zvyklí dávat dětem peníze k samostatnému nákupu svačiny.
Pokud takový přístup schvalujete, počítejte s tím, že peníze budou utraceny za již zmíněné sladké pečivo, sladkosti nebo brambůrky a správný pitný režim bude nahrazen přeslazenými limonádami.
Oběd
Oběd by měl pokrýt asi 35% denní stravy a měl by zahrnovat všechny důležité složky potravy.
Každý oběd by měl tvořit jak složku vydatnou (energetickou), tak i složku vyživující (biologickou). Měl by začít malou porcí lehké polévky. Může se jednat např. o kuřecí nebo slepičí vývar s nudlemi a zeleninou. Sytější a hustší polévky nejsou moc vhodné, ty by měly být řazeny spíše jako vhodná varianta večeře.Nezapomínejte na ovoce a zeleninu, kterou by měl každý oběd obsahovat. Může se jednat o kompot nebo lehký salát k hlavnímu chodu.
V případě stravování ať už sebe nebo vašeho dítěte v jídelnách nebo hromadných stravovacích zařízeních, nemůžete výběr jídla a surovin nijak ovlivnit, proto pokud lze vybírat ze dvou sestavených menu, vybírejte vhodnější a zdravější variantu.
Jestliže vaříte doma, používejte pouze kvalitní suroviny pro přípravu vyhovujících pokrmů dle zásad zdravé stravy. Typickými surovinami pro vaření kvalitní stravy je například kuřecí nebo rybí maso, luštěniny, těstoviny, rýže, ale hlavně zvýšené množství zeleniny. Možná by vás překvapilo, jaká zajímavá, chutná a přitom zdravá jídla se mohou vyrobit jen ze zeleniny.
Co je nevhodné?
Česká kuchyně jako taková není zrovna nejzdravějším způsobem stravování.
Už od našich babiček jsem zvyklí na hutné smetanové omáčky, které byť jsou velice chutné, k nejzdravějším se řadit nedají.
Dalšími typickými variantami českého oběda může být mastná kachna se zelím a knedlíky, výpečky se špenátem, tučné maso s nádivkou nebo zabíjačkové pochutiny.
To je všechno špatně.
Ne všichni se takto stravují. Spousta lidí si oblíbila kuchyni asijskou, která je bohatá nejen na zeleninu. Na vesnicích ovšem lidé dávají přednost spíše „domácí stravě“ a modernímu způsobu života se tak trochu brání.
Hodně se rozmáhá také časté stravování v rychlých občerstveních, lidé konzumují smažené hranolky, hamburgery a podobné „lahůdky“ a zadělávají si tak nejen na špatné stravovací návyky, ale celkový špatný zdravotní stav.
Odpolední svačina
Odpolední svačiny by sice měla pokrýt taky zhruba 15% denní potřeby živin, ale může se omezit jen na lehčí potraviny.
Na jednu stranu není tak nutná v ohledu na soustředění dítěte při vyučování, na druhou stranu, odpoledne tráví dítě volný čas venku a při sportu, doplnění živin potřebuje a do večeře je přece jen trochu daleko. Malé zasycení neuškodí, jen pomůže.
Vhodnou variantou je například ovoce, zelenina, cereální nebo müsli tyčinky, jogurt nebo jogurtový nápoj. Někdy může zasytit již pouhá ovocná či zeleninová šťáva.
Co je nevhodné?
Jako u dopolední svačiny platí, že je nevhodná konzumace sladkého pečiva, sladkostí nebo brambůrek, dále potom jídlo z rychlého občerstvení s velkým množstvím tuků apod.
Večeře
Večeře by měla pokrýt přibližně zbývajících 25% denní stravy.
Mělo by se jednat o pestrý zeleninový nebo těstovinový salát obohacený o maso z kuřete nebo tuňáka, jednoduchá jídla se zeleninou, např. cous-cous se zeleninou nebo rizoto s houbami a sýrem. Můžete uvařit i těstoviny na mnoho způsobů, měli byste si ovšem odpustit tučné smetanové omáčky a pokrm připravit poněkud dietněji.
Dalším způsobem přípravy večeře může být i pečivo, obložené podobně jako ke snídani nebo svačině (cottage, formage nebo tvrdý sýr, šunka, tvarohové pomazánky, zelenina,..)
Co je nevhodné?
Nevhodné je příjem sladkých, tučných a mastných pokrmů.
Typickým pokrmem mohou být také párky a klobásy nebo zabijačkové pochutiny, popř. omáčky a jiné „zbytky“ od nezdravého (!) oběda.
Pamatujte, že zdravou stravou formujete své tělo k lepšímu a to nejen navenek, ale hlavně vnitřně. Budete se cítit lépe a budete mít i lepší náladu.